Представители на ВУАРР взеха участие в Международната конференция за социално включване и микрокредити


Министърът на образованието и науката проф. д-р Галин Цоков откри Международната конференция за социално включване и микрокредити.

Събитието се провежда на 18 и 19.09.2024 г. в гр. София във връзка с обсъждането на най-новите политики в Европейското пространство за висше образование, които са акцент в Римското и в най-новото Тиранско комюнике на министрите от държавите членки на Болонския процес.

Министерството на образованието и науката организира форума като акцентира на теми, свързани с разработване на индикатори за оценка на качеството на висшето образование, свързани с достъп на студенти от уязвими групи (с акцент върху мигранти и студентите с увреждания) в контекста на социалното включване; качество на учебния процес за тези групи студенти, включително електронно обучение и микрокредити. Специално внимание се отделя на възможни законодателни промени за използването на Системата за натрупване и трансфер на кредити, приложението на Европейския подход за осигуряване на качеството в съвместни и двойни програми при акредитация и въвеждането на микрокредити в практиката на висшите училища; разработването и тестването на пилотни механизми за валидиране на резултатите от предходно учене и интегриране на микрокредити в системата на висшето образование.

По тези конкретни въпроси работи екип на МОН в партньорство с Националната агенция за оценяване и акредитация (НАОА), Румънската агенция за осигуряване на качеството във висшето образование (ARACIS) и Българският съвет за бежанци и мигранти (БСБМ) по проекта START (Социално включване, толерантност, приемане и реализация за всички студенти), съфинансиран по Програма „Еразъм+“.

Председателят на НАОА проф. д-р Елиза Стефанова взе лично участие във форума.

В международната конференция  вземат участие представители на Комисията по образование и наука на Народното събрание, Съвета на ректорите на висшите училища, на Националното представителство на студентските съвети, на Европейската комисия, на бежански и мигрантски организации, на работодателски организации, на НАЦИД, на Европейския регистър на агенциите за осигуряване на качеството във висшето образование, експерти по Болонския процес и др.

В първия ден на конференцията бе представена Методология за разработване на индикатори за осигуряване на качество и индикатори за социално включване на студенти от уязвими групи, с акцент върху мигрантите и студентите с увреждания; добри практики за работа със студенти с увреждания с оглед осигуряването на подходяща среда във висшите училища.

Директорът на Дирекция "Висше образование" към МОН д-р Ивана Радонова представи темата за измеренията на социалното включване в Европейското пространство за висше образование.

Участие в събитието на място взе експертът Андреан Лазаров, който участва в дискусиите и представи Европейски университетски алианс „Иновации за регионална устойчивост“ – ИНВЕСТ и проекта INVEST4EXCELLENCE.

Ректорът на ВУАРР доц. д-р Екатерина Арабска взе участие онлайн.
 
През втория ден дискусиите ще се фокусират върху микрокредитите, Европейския подход за осигуряване на качеството за съвместни и двойни програми, валидирането на резултатите от предходно учене, въвеждането на европейска диплома/степен и знак за качество. Поставените въпроси ще бъдат обсъждани и от гледна точка на алиансите от европейски университети.

По инициатива на НАОА, със съдействието на Британския съвет и Агенцията за осигуряване на качество във висшето образование на Обединеното кралство (QAA), като съпътстващо събитие на 19.09.2024 следобед ще се проведе семинар за обсъждане на акредитацията на съвместни програми, трансграничното образование и различни измерения на международното сътрудничество. Обект на дискусии ще бъдат национални специфики в процедурите за осигуряване на качество, прилагането на европейския подход в този процес и др.

Източник: Информация за събитието, предоставена от МОН.